Gally A. Katalint tüntették ki idén Székely Bertalan-díjjal, az elismerést Vörös Alpár iskolaigazgató adta át – HORVÁTH LÁSZLÓ
Vörös Alpár, az Apáczai Csere János Elméleti Líceum igazgatója házigazda minőségében köszöntötte a szép számban egybegyűlteket az EMME idei első kiállításán, kiemelve: jelen tárlat nagyon széles művészi kört ölel fel, nem csak a kiállítók származási helye, de életkori megoszlása okán is. – A szervezet és a tárlat jellege is erősödik. Szükség van az egyesületre, mint ahogy arra a szakmai műhelyre is, amelyet másfél éve jelent az alkotóknak – értékelte az igazgató. Az alkalomhoz illő verseket választott a megnyitóra Rekita Rozália színművész is, Szemlér Ferenc Örökkön örökkétig és Szilágyi Domokos Bartók Amerikában című költeménye mindkét zeneszerző emlékét szemléletesen idézte fel. Majd Németh Júlia műkritikus vállalta magára a tárlat anyaga méltatásának nem csekély feladatát. Felidézte az 1811-es esztendőt, amikor nem csak egy hatalmas üstökös felbukkanása hozta lázba Európát, hanem az akkor még Magyarországhoz (ma Ausztria) tartozó Doborjánban megszületett Liszt Ferenc, a romantikus zene legnagyobb kiválósága, akinek munkásságát és hatását már kortártasa, Heinrich Heine is lisztomániaként emlegette (valószínűleg egy kis irigységtől is vezérelten).
– Zenéje ma is épp olyan népszerű, magával ragadó, hogy Bartók Bélát is elkápráztatta, aki Lisztről írta tudományos akadémiai értekezését, és benne látta megtestesülni zenei elképzeléseit, törekvéseit – mondta el a méltató, kiemelve: a két zeneszerző közötti közvetlen kapcsolat abban is kimutatható, hogy Liszt tanítványa, Tomján István Bartók zeneakadémiai tanára volt. – Ugyanígy a kimutatható a közvetlen kapcsolat a zene és a képzőművészet között is: azonos a gyökerük, hiszen mindkettő akkor igazán mély és értékes, ha lélekből fakadó. Az itt kiállított munkák mindegyike ilyen, még akkor is, ha némelyik inkább a dekorativitásra törekszik is – hívta fel a figyelmet Németh Júlia, aki igyekezett az összes kiállító munkáját értékelni néhány találó meglátással. A legváltozatosabb technikákkal készült munkák sajátos világot teremtettek az Apáczai Galériában; a kiállítás május 12-ig, munkanapokon 8 és 19 óra között tekinthető meg.
A rendezvény azonban nem ért véget a méltatással, kiosztották ugyanis az idei Székely Bertalan-díjat, amelyet ezúttal Gally A. Katalin érdemelt ki. Székely Géza, az EMME irányítója és Vörös Alpár igazgató egyaránt meleg szavakkal és a legnagyobb elismeréssel méltatta a díjazott érdemeit, aki nem pusztán hihetetlenül gazdag képzőművészeti munkásságával, de pedagógusi tevékenységével is kiemelkedik kortársai közül. A laudációkat ismét zene követte: záró mozzanatként Szép András zeneakadémiai hallgató Liszt Ferenc zongoraműveiből adott elő néhányat.
S. B. Á.
http://www.szabadsag.ro/szabadsag/servlet/szabadsag/template/article%2CPArticleScreen.vm/id/72052
