Elmúlás és átalakulás sajátos metamorfózisa

Kuti Botond kiállítása nyílt meg a főkonzulátus termében


A fiatal mvsz a megnyitn  HORVTH LSZL A fiatal művész a megnyitón – HORVÁTH LÁSZLÓ

– Sokak szerint könnyű dolguk van azoknak, aki művészcsaládba születnek, hiszen már gyermekkorukban magukba szívhatják a művészeti látásmódot, amely aztán egy életre elkíséri őket. Van ebben némi igazság, de talán csak egy csöppnyi, ugyanis ez teher is lehet számukra. Különösen akkor, ha az embernek Kuti Dénes az édesapja, aki nemzetközi szinten is elismert művész – magyarázta Németh Júlia műkritikus kedden délután, a kolozsvári magyar főkonzulátus rendezvénytermében, a szovátai születésű Kuti Botond festménykiállításának megnyitóján. Az egybegyűlteket elsőként Magdó János főkonzul köszöntötte, a zenei műsorról pedig Kostyák Előd gordonkaművész gondoskodott, aki Brassai Sámuel csellóján adott elő néhány művet.

A fiatal alkotó kapcsán, aki csoportos tárlatok mellett az elmúlt időszakban egyéni kiállításaival örvendeztette meg Pécs és Marosvásárhely művészetkedvelő közönségét, Németh Júlia kifejtette: Kuti Botond korántsem vált édesapja epigonjává, hiszen sikerült rátalálnia saját kifejezésmódjára. Úgy tudott a mindenkori avantgárd képviselője lenni, hogy közben a hagyományoknak sem fordít hátat. A reneszánsztól kezdve szinte minden művészeti irányzatból merített, szintetizálva a nagy elődök munkáit. Az eredmény pedig, amely a mostani bemutatkozáson a látogató elé tárul: sajátos, gondolat- és érzelemébresztő kiállítás, amelynek különleges mélysége és minősége van.

– Bámulatos technikai finomságról, hozzáértésről, kifinomult szín- és formalátásról tanúskodnak a munkái. Ugyanakkor a múlt iránti vonzódás, az elmúlás és az átalakulás sajátos metamorfózisa érhető tetten rajtuk – hangsúlyozta Németh Júlia, aki arra is utalt, hogy kevés eszközzel nagyon sok mindent képes megmutatni a művész, egy-egy arcrészlet által jóval többet sejtet a néző számára. Babits Mihály gondolatával zárta méltatását a műkritikus: „ki méltó látni a csodát, az a csodát önmagában hordja”, további sikereket kívánva a fiatal képzőművésznek.

Márton Evelin író a kiállított munkákból áradó kiegyensúlyozottságra, valamint a képeket jellemző szakmai tudásra, az izgalmas színkezelésre hívta fel a figyelmet, megjegyezve: „Kuti Botond nem csak látott és megfestett bizonyos helyzeteket, hanem részese is volt azoknak. Minden bizonnyal ezzel hozható összefüggésbe az is, hogy a zeneiségükön túl adott esetben szagokat is kiérzek ezekből a festményekből”.

Kuti Botond, aki a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezői Egyetemen végezte tanulmányait, Nagy Miklós Kund kérésére korábban ekként fogalmazta meg művészeti ars poeticáját: „A mulandóságot sugalló tematikák érdekelnek, az ember halandósága és környezetének lassú pusztulása, rothadása. Mindezek ellenére mégis az elmúlás tragédiájának szépsége az, ami folyton inspirál, újra és újra munkára késztet. (…) Az átalakulásnak a pillanatait igyekszem megragadni egy-egy olajképen az emlékezés, a nosztalgia érzéseivel.”

A kiállítás július végéig tekinthető meg a konzulátus rendezvénytermében (Főtér/Piaţa Unirii 23. szám, hátsó udvar), a következő program szerint: hétfőtől csütörtökig 12 és 16 óra között, pénteken pedig 12-től és 14 óráig.

FERENCZ ZSOLT


http://www.szabadsag.ro/szabadsag/servlet/szabadsag/template/article%2CPArticleScreen.vm/id/92149